V dopoledním mezinárodním bloku se konference zaměří především na témata Transatlantické a geopolitické výzvy: Jsme v Evropě připraveni na budoucnost?, Budoucnost demokracie v Evropě a Severní Americe či Inovace v obraně: Výzvy ve vesmírné a kybernetické doméně. Jednotlivé části programu se budou také soustředit na tlak, který je na hodnoty ve společnosti vyvíjen díky probíhajícím válečným konfliktům nejen v Evropě, ale i díky volbám po celém světě i současnému vlivu digitálních technologií.
V odpolední části se zaměříme na aktuální otázky a výzvy určené pro Českou republiku. Diskuze založené na odborných studiích se budou soustředit na témata jako je Vzdělávání: Řízení vzdělávacích systémů, Mikro a malé firmy: Role klíčových aktérů v posílení konkurenceschopnosti ČR či Budoucnost českého pracovního trhu. Podkladem pro jednotlivé panely budou expertní studie připravené exkluzivně pod hlavičkou Aspen Institute Central Europe ve spolupráci s Boston Consulting Group, Danielem Koštovalem, Data Ethics Lab nebo PAQ Research, diskutované v rámci expertních skupin Aspen Institute Central Europe.
Hlavní proslovy v rámci tohoto bloku se budou věnovat nejen hodnotovému leadershipu, jeho současným výzvám ve společnosti ve střední Evropě, ale především aktuálním geopolitickým výzvám, kterým Evropa čelí, a schopnosti Evropy na ně reagovat. Tento blok se zaměří také na transatlantické vztahy, zejména spolupráci s USA v kontextu bezpečnosti, ekonomiky a politiky, a na analýzu vnitřních evropských výzev, jako je politická soudržnost, ekonomická stabilita a technologická konkurenceschopnost. Zároveň se v rámci panelu pokusíme zhodnotit, zda současné strategické přístupy a politiky EU jsou dostatečné pro zvládání budoucích hrozeb a jaké kroky by měly být podniknuty pro posílení evropské připravenosti.
K zajištění naší bezpečnosti a ochrany liberálně-demokratických hodnot je nutné aktivně podporovat inovace v obranném sektoru, zejména vzhledem k probíhajícím konfliktům nejen v Evropě. Tyto války nám denně připomínají křehkost demokracie a nutnost ji neustále chránit. Současná éra mezistátních konfliktů klade důraz na efektivní obranu území a státní suverenity, což vyžaduje technologicky vyspělý a kapacitně silný obranný průmysl. Po konci Studené války obranný průmysl v zemích NATO a EU oslabil kvůli nízkým rozpočtům, ale nyní je jasné, že je klíčový pro udržení bezpečnosti a svobody. Prioritou je proto jeho technologický rozvoj a zvýšení obranných kapacit. Zároveň je nutné čelit šíření dezinformací a kyberútokům s cílem zajistit ochranu demokratických systémů. V posledních sedmi desetiletích hrají EU a NATO významnou roli pro stabilitu na našem kontinentu. Jejich hlavní úlohou je udržovat hodnoty, na nichž byly organizace založeny (demokracie, svoboda, rovnost), dodržovat lidská práva, a přispívat k míru a bezpečnosti na celém světě.
Naše demokratické systémy dnes čelí rostoucím hrozbám a konfliktům, které stále více zasahují do vesmíru, prostoru, který sdílíme s méně demokratickými mocnostmi. Strategický význam vesmíru formuje politiku spojenců v Evropě, Severní Americe a v oblasti Asie a Tichomoří. Inovace v kosmických technologiích jsou klíčové, protože naše závislost na vesmírných systémech pro komunikaci, navigaci, monitoring a zpravodajství neustále roste. Vesmírné technologie přináší nespornou vojenskou výhodu, ale zároveň otevírají otázku zranitelnosti. Naši protivníci inovují v oblasti degradace nebo neutralizace vesmírných prostředků. Testy anti satelitních zbraní a obnova satelitních sítí budou hrát v budoucnu významu roli. O naší bezpečnosti rozhodne schopnost bránit se nejen ve vesmírné doméně, ale také v doméně kybernetické. Plánování a rozvoj průmyslové základny jsou zásadní pro zajištění kybernetické bezpečnosti, protože kybernetické hrozby se neustále vyvíjejí a stávají se složitějšími. Je nezbytné mít jasný strategický plán pro vývoj technologií, které dokážou chránit kritickou infrastrukturu. Na základě doporučení vyplývajících z této studie by měly následovat specializované analýzy zaměřené na definování konkrétních rizik a navržení možných řešení.
V dalším mezinárodním panelu se účastníci debaty zaměří na současný stav demokracie na obou stranách Atlantiku, přičemž zvláštní pozornost bude věnována aktuálním výzvám a hrozbám. Mezi ně patří polarizace společnosti, dezinformace šířené umělou inteligencí s cílem ovlivnit veřejné mínění, a pokusy o narušení demokratických hodnot, a to i v kontextu probíhajících válečných konfliktů ve světě. Rok 2024 je rokem voleb v Evropě i USA, a proto se panel zaměří na klíčové otázky dneška: jak současná politická a sociální dynamika formuje volební strategie a preference, a jaké dopady mohou mít tyto volby na budoucí světovou stabilitu a transatlantickou spolupráci. Diskutovat se bude také o vlivu médií, dezinformací a technologických inovací na volební procesy a demokratické instituce.
Vzdělávací systém v České republice je dlouhodobě neefektivní a klíčoví aktéři volají po změnách v systému, které by přinesly pozitivní změny v řízení místních vzdělávacích systémů v základním vzdělávání. V letošním roce se panelová debata založená na studii od PAQ Research zaměří na shrnutí zahraničních a domácích trendů v oblasti řízení místních vzdělávacích systémů, popíše situaci v mikroregionech v ČR na úrovni základního školství, představí diskutovaná či již implementovaná řešení pro ČR, jako např. svazkové školství a zároveň se neopomene opřít o datový popis neefektivit struktury vzdělávacího systému v ČR na úrovni základního školství. Na základě dílčích zjištění a příkladů dobré praxe budou formulovány okruhy doporučení pro jednotlivé aktéry vzdělávacího systému, vzdělávací politiky a zejména zřizovatele. Doporučení budou strukturována tak, aby představila jasný postup, jak popisovanou dobrou praxi na daném území postupně aplikovat.
Malé a mikro podniky (MSE) tvoří páteř české ekonomiky, generují až 40 % HDP a zaměstnávají polovinu pracovní síly. Přesto čelí zásadním překážkám v oblasti digitalizace, která je dnes klíčovým faktorem jejich dlouhodobé konkurenceschopnosti. Naše nejnovější studie z roku 2024, kterou jsme vytvořili ve spolupráci s Data Ethics Lab, navazuje na předchozí zjištění a potvrzuje, že efektivní podpora digitalizace MSE na regionální úrovni hraje významnou roli v otázce ekonomické prosperity jednotlivých krajů i celé České republiky jako celku. Dále analyzuje konkrétní kroky a úspěšné modely spolupráce mezi krajskými samosprávami, technologickými firmami, asociacemi podnikatelů a dalšími lokálními aktéry. V rámci tohoto panelu se zaměříme na témata, jak mohou jednotliví aktéři na krajské i národní úrovni efektivněji podporovat digitalizaci MSE a překonávat překážky, jako je nedostatek financí, digitální gramotnost, nedostatek personálních zdrojů a kvalifikovaných odborníků nebo přístup k inovativním technologiím. Panel se zaměří na praktická řešení a přínosy, které mohou digitalizace a inovace přinést nejen samotným podnikům, ale i ekonomice jako celku.
Pracovní trh nejen v České republice čelí v současné době mnoha výzvám jako jsou chybějící pracovní síla, stárnoucí populace a nárůst množství neobsazených pozic. Pokud stát, firmy a zaměstnanci nepřistoupí k aktivní adaptaci na tyto změny, hrozí české ekonomice ztráta konkurenceschopnosti, nárůst nezaměstnanosti a zpomalení růstu HDP. V návaznosti na studii z roku 2022, kterou jsme připravili ve spolupráci s Boston Consulting Group na téma Budoucnost českého pracovního trhu, jsme v letošním roce přistoupili k aktualizaci této studie na základě využití nejnovějších dat. I tentokrát se zaměříme na výhled, co čeká český pracovní trh a zaměstnance z pohledu vývoje nabídky a poptávky – zaměstnanosti pro jednotlivé profese a odvětví, potřeby upskillingu, reskillingu a faktorů celkové produktivity. Letošní odborná studie přinese také nová data a výstupy vyplývající z vývoje v posledních letech a neopomene zahrnout také např. migrační vlnu a začlenění cca 250 tisíc Ukrajinců v produktivním věku do českého pracovního trhu, ekonomickou recesi v kontrastu s plánovaným růstem HDP o 2% ročně nebo nástup generativní umělé inteligence, která výrazně zahýbe produktivitou v řadě profesí.